Köşe Yazısı: YGS Kası

Merhaba Genç Magazin okuyucuları. Yine ben. Direk olarak konuya giriyorum. Mağlum söyleyecek ve söveceğimiz çok şey var. Hadi bakalım...


Bu hafta ki kurbanımız ÖSS arkadaşlar. Bu lanet sistem yüzünden yeminle 12 senelik hayatımı karşıma aldım ve düşünmeye başladım. Ve kararım gerçekten de okula başladığımız andan beri ne tür işkencelere mağruz kalmışız da haberimiz yokmuş. Resmen dolandırıldık, kandırıldık. Şuanda kendimi resmen salak gibi hissediyorum. 12 sene önce annem ve babamın "okula gidersen büyürsün" dediklerinde onları dinleyip ve büyüyeğimi düşündüğüm için kendimi salak gibi hissediyorum. Ben okula gitmeden de büyüyebilirdim. Ne gerek vardı SBS' ye YGS'ye LYS'ye. Geçinip giderdik ne güzel. Hadi diyelim gittik 16 sene boyunca okula gidiyoruz ve onca sene okuduğumuz dersler dışında absürt bir işte çalışmaya başlıyoruz. Madem 16 senemizi verip iyi yerlere gelmek için çabalayıp, saçlarımız da saç bırakmayıp, yüzlerimizi sivilcelerle dolduracağız o zaman adam gibi bir sistem yapıp o her şeyini ortaya koyan öğrencilere hak ettiği imkanlar verilecek. Haksız mıyım?

Şimdi yazının başlığını okuyunca "ne alaka?" demişsinizdir.  Hemen açıklayayım. Sınav öncesi akrabalarınız illa ki sohbetin tam ortasında soruyordur "ee sınavda yaklaştı nasıl gidiyor?" o an elime ne geçerse artık tekme tokat dalmak istiyorum. Kafamdaki damarlar görünür şekilde atıyor. Neyse ki sinirimi belli etmeden "gidiyor işte" diyip susturuyorum. Hayır yani görende araba alıyoruz zanneder. Ne demek yani "nasıl gidiyor?"
Her neyse konu ne kadar kapandığını zannetsek de laf bu sefer fiziksel halimize geliyor. "ay yüzün gözün küçülmüş. Kilo mu aldın sen?" Heh işte o zaman olaya başlık devreye giriyor. "yok teyze YGS kası o"  
Tabi bunu söylediğim de ne anladılar hala bir fikrim yok ama saatlerce güldüler durdular.

YGS bitti oh biraz nefes alalım diye boşuna sevinmişiz. Sevincimiz LYS'yi hatırlayana kadarmış. Hani olur ya sevdiğiniz bir şarkıyı bağıra bağıra söylerken arada eski sevgilinizin ismini söylersiniz ve bunu kısa bir süre sonra fark edip anında kanalı değiştirmeniz gibi düşünebilirsiniz. Resmen şu lanet sınavlar yüzünden hayatım alt üst oldu. Şu yazıyı 1 aydır tamamlamaya çalışıyorum. Gözlerimin altı kafam kadar mor halkalarla dolu. Emin ki herkes böyledir. Tek uyuyabildiğim an otobüsler( dershaneye giderken tabiki) onda da teyzelerden azar işitiyorum. Önceden oturmayı sevmediğim otobüslerde şimdi yaşlı teyzeler gibi boş koltuk bulup oturmak için radarlarımı atım bakınıyorum etrafa.

Hadi oturduk diyelim gözümüzü kapattığımız an sanki yer vermemek için numara yapıyormuş muamelesi yapıp beddua yiyoruz. Sanki biz insan değiliz. Tamam genciz ama insanız yani.  Onlardan daha fazla yoruluyoruz. Bedenen ve zihnen.Keşke biraz anlasalar. Hele bilip bilmeden öğüt verenler yok mu. Kafamı kesmek istiyorum. Oradan bulma lafları gelip söylemeleri ölüm sebebim. "yok siz yanlış anlamışsınız öle bir şey değil" desen hemen savunma mekanizması çalışır. " yok kızım öyleymiş komşumun kardeşinin bilmem nesi de girmiş öyleymiş" bunu kanıtlamak varsa bildiği her şeyi anlatıyorlar. O teyzeler  yüzünden kaç durak kaçırdığımı tahmin edemezsiniz. Sözü bitmeden kesinlikle kıpırdayamazsınız. Bu yüzden en güzeli tüm yol boyunca kulaklığı takıp kimseyle göz teması kurmamak.

Son olarak da şunu söyleyip bitireceğim. En sinir olduğum şeylerden biride sizi arayıp sormayan kişilerin hepsi sınav sonucu açıklanır açıklanmaz aramaları. Daha ben öğrenmemişim annem abam bilmiyor sen öğrenip ne yapacaksın yani.Tüm gün susmuyor o telefonlar. Birde sınav sonrası aramaları var. Böyle olacağından telefonumu hiç açmadım bu seferde annemden babamdan ulaşmaya çalışıyorlar. Görende hayat memat meselesi "ona hemen ulaşmalıyım" deyip bulduğu tüm numaralardan ulaşmaya çalışıyor. Sınava girecekler için tavsiyem tefonunuzu ASLA açmayın!

İyi kötü yorumlarınızı bırakın lütfen. Arada gözden kaçan hatalar varsa eğer affedin. Bir daha ki yazı da görüşmek üzere :)))

                                                                                                                           -Hülya Temiz
 
Facebook Sayfamız
Bize Ulaşmak mı İstiyorsun?
Şimdi E-Posta Gönder!