Köşe Yazısı: 3 Günlük Yetişkinlik

Merhaba Genç Magazin okuyucuları. Bir kaç haftadır yazmayı yarım bıraktığım yazımı şimdi tamamlayıp paylaşıyorum. İnşallah beklediğinize değer :)

Her ne kadar 3 günlükte olsa öz geçmişime yazabileceğim bir işim oldu. Nasıl mı? İyi dinleyin şimdi. Tatilim son günlerinde beni zorla yatağımdan çıkararak nereye bile gittiğimizi bilmeden takıldım ablamın peşine. Kendimi bir anda bir otelin konferans salonunda buldum. Meğersem ablamın beni sürükleye sürükleye getirdiği yer hani şu her zaman görüp de görmemezlikten geldiğiniz stand görevlileri var ya heh işte onlardan biri olmak için yapılan bir toplantıymış.
Hayatımın ilk iş görüşmesine bir gözüm kapalı ne giydiğimin bile farkında değilken gittim. Hiç böyle hayal etmemiştim. İlk iş görüşmem üzerinde düzgün bir kıyafet ve şıkıdım şıkıdım topuklu ayakkabılarımla hayal etmiştim. Yağlı saçlarla değil!
Her neyse zaten kimsenin umurunda da değildi. toplantı tam 2 saat sürdü. Zaten bende ilk 10 dakikasını dinledikten sonra uyuyakalmışım. O kadar sıkıcıydı ki o anda yapacağım işten sıkılmıştım. Bir kaç gün sonra bir telefon geldi ve işe ne zaman ve nerede başlayacağım hakkında bilgi verdiler.  Dedikleri gün en az 20 dakika erken gittim. Sırf ilk günden geç kalmamak için hiç uyanmadığım bir saatte uyanıp hazırlandım.
Toplantıda verdikleri tişörtü giyip geçtiğim şeker standın başına. Unutmadan söyleyeyim yapacağım iş şeker bayramı için şeker satmak. Tabi bunu yaparken ayakta birilerinin gelmesini beklemek. Allah Allah saat oldu 3-4 hala gelen giden yok. Koskoca markette bir kişi bile şeker almaz mı? Artık insanların gözünün içine bakıyorum "Allah rızası için alın lütfeen" diye bakıyorum insanlara. Tüm günüm neredeyse hiç konuşmadan ve oturmadan geçti. İlk günden bir kaç şeker sattıktan sonra eve gidemedim. Bildiğiniz gidemedim. hareket etmeden 10 saat ayakta durunca ayak tabanlarım kitlendi. Her adım atışımda acı çekiyorum. Dayanamayıp attım kendimi kaldırıma. Bir süre oturup dinlenince attım kendimi dolmuşu. Orada da bir süre ayakta acı çektim. Bir Allahın kulu kalkıp da yer vermedi. Bende hepsine otobüste kin dolu gözlerle yer veremeyen gençlere söylenen teyze gibi baktım. Bir günde resmen yaşlanmıştım.
Sürüne sürüne eve vardığımda evdeki herkes pür dikkat dinliyor. Ne desem yapıyor. Boğuluyor olsam bile su getirmeyecek olan kardeşim ne istediysem getirdi. Tabi bende bu şansı yakalamışken en alakasız şeyleri bile istedim.  Bu şans bir daha gelmezdi. İkinci gün daha tedbirli uyanıp hazırlandım. Sonuçta artık başıma ne geleceğini biliyordum. En rahat ayakkabıları ve kıyafetlerimi giyip gittim. Ve kader sonunda bana güldü ve bana bir arkadaş yolladı. Başka Firmanın elemanı da işe başlamış. bir onla sohbet muhabbet derken 2. gün daha rahat geçti. Değiş tokuş yaparak gidip bir yerlerde oturup dinlendik.
Asıl curcuna son gün koptu. Arife günü olduğundan insanlar şeker almaya koştu. Hiç bir yere yetişemez olduk. 2 gündür standın önünde toz taneleri uçuşuyorken birden şekerler uçmaya başladı. Kime nasıl yetişeceğimizi bilemedik. Her şey tam 4 dakika da olmuş ve bitmişti. Biri standa yanaşınca herkes doldu ve işini halledip çıkıp gittiler. etrafı topladıktan sonra tekrardan toz taneleri gösterdi kendini.
He birde unutmadan şunu da anlatayım o etrafı buldozer gibi ezip geçenler yüzünden depoda ne kadar şeker kolisi varsa hepsini döktük.Şekerleri yenilmek için gittiğimizde tüm koliler bir andan üstümüze düştü. Tabi ki kimseye çaktırmadan topladık ve sanki hiç bir şey olmamış gibi işimize döndük.
Böyle sürüne sürüne tam 3 gün geçti. Bu 3 günden sonra evdeki kimse takmadı tabi eski düzene geri dönüldü ve kazandığım parayla da ( 150 tl de olsa baya bereketli paraydı) alışverişe gittim.
İşte benimde 3 günlük iş tecrübem böyleydi. Bunu böyle anlatınca ne kadar da güzel ama işin aslı tabiki böyle değil. 3 gün boyunca resmen kan kustum. Alt tarafı şeker dağıtıcam diyordum ama gerçekten zormuş. O 3 günden sonra standa çalışan bir kız gördüğümde gözlerim dolar ve gülümseyip geçerim.
Umarım beğenmişsinizdir. İyi kötü her türlü yorumunuzu bekliyorum. Ayrıca sizinde böyle tecrübeleriniz varsa bizimle paylaşın Görüşürüz. Kendinize iyi bakın :*
                                                                                                                              -Hülya Temiz
 
Facebook Sayfamız
Bize Ulaşmak mı İstiyorsun?
Şimdi E-Posta Gönder!