Köşe Yazısı: Hayranlıkta Önyargı

Merhaba millet. nasılsınız bakalım? umarım yeni yazıları geç yayımladığım için kızmıyorsunuzdur. ama elimden bu kadarı geliyor dershanem çok yoğun ayrıca şu sıralar da hastayım bu yüzden bir kere daha affedin beniii :))) şuan etrafım mendillerle dolu bir şekilde bir yandan hapşurup bir yandan yazmaya çalışıyorum :(
evet bu hafta ki konumuz hakkında çok düşündüm ne yazsam diye ve sonunda hayran olduğumuz kişiler yüzünden çevremizde gördüğümüz ön yargılar hakkında bir yazı yazacagim.
Hepimiz mutlaka bir ünlüye hayranız. bu çok normal bir şey. Bir müzik dinleriz hoşumuza gider şarkıcıyı ya da şarkıcıları araştırırız. Daha sonra da onun hakkında bir şeyler öğrenip izlediğimiz de hoşumuza gider. Bu şekilde birine hayran oluruz ya da görünüşü hoşumuza gider severiz. buraya kadar her şey çok normal. Asıl gelmek istediğim konu ise bu kişinin Amerika da ünlü olduğunu söylediğimiz de hiç bir sorun yokken Koreli ya da İspanyol olduğunu söylediğimiz de tepkiler neden bu kadar değişiyor?
Ben bir Güney Kore fanıyım mesela. Bunu birine söylediğim de insanlar farklı bir gözle bakıyor ve bu gerçekten çok rahatsız edici bir durum. Dünya haritasın da Amerikanın yerini bile bulamayan birinin hakkında hiçbir şey bilmedikleri insanlar hakkında bu kadar dalga geçmeleri benim açımdan çok komik geliyor. Mesela ben dizi izlemeyi çok seven bir insanım. Geçen seneye kadar hep Amerikan dizilerini izlerdim hala da izliyorum. Bir gün en yakın arkadaşım sayesinde bir güney Kore dizisine başladım (boys over flowers) ve o günden sonra ayrılmadım. Suan da izlemediğim dizi yoktur.
Bir kaç ay önce dershanede ki arkadaşım izleyecek diziler arıyordu ve bana ne izlemesi gerektiğini sordu bende ona Kore dizisi önerdim. Tahmin edersiniz ki hiç hoş bir karşılama olmadı. Birde Asyalı birini söylediğinde ilk tepki şu oluyor "he şu çekik gözlüler mi?" sizin o çekik gözlü dedikleriniz Ankara ve Atatürk parkı yapıp Türkler için özel mezarlık yaptırıyor. Her neyse bir süre sonra bu arkadaşım diziyi izliyor ve dizinin simgesi olan kolyenin sembolunu dövme yaptırmak istediğini söylüyor. Demem o ki ön yargılarımız kalmadığı sürece yeni bilgiler yeni kültürler ve yeni bir sürü şey öğrenemeyiz.
Bundan sonra sinir olduğum şey ise etrafta Justin Bieber'ın ya da başkasının hayranı olduğunu söyleyen insanlar hakkında o kadar çok dalga geçildiğini gördüm ki artık gerçekten etrafımda ki insanların at gözlüklerini kendim çıkaracağım. bu ön yargı neden geliyor anlamıyorum?
Sarkılarını dinleyip hakkında yeni şeyler öğrendiğin bir insanı sevmenin neresi kötü? hiç konuşmadığın bir kız/erkek sevilebiliniyor da şarkılarını dinleyip mutlu olduğun birini neden sevemiyorsun?
Bunun cevabını bilen varsa bizi de aydınlatsın lütfen.
eveet bu haftanın da sonuna geldik. Keşke daha çok vaktim olsa da uzun uzun anlatsam. Ama bu seferde sizi fazla sıkmak istemem bu yüzden tadında bırakayım. Hepinize İyi Bayramlaaarrrr :)))))
                                                                                                                              -Hülya Temiz
 
Facebook Sayfamız
Bize Ulaşmak mı İstiyorsun?
Şimdi E-Posta Gönder!