Köşe Yazısı: Eğitimin Böylesi!


Merhabaaaa :)) Bu gün konuya direk başlamak istiyorum. Lafı fazla uzatmaya gerek yok. Bu hafta ki konumuz malum sınavlar başladı başlayacak biraz onlara sövelim.
Ciğerlerimizi solduran, beynimize giden oksijenin yolunu kapatan, sinir sistemimizi altüst yapan lanet haftalar yakın. Bunu söylemek inanın benim için de çok kötü. Yapacak bir şey yok. Burada benim üzerime düşen görev sizin duygularınıza tercüman olmak. Umarım başarabilirim...
Her sene değişen eğitim sistemi değişiyor ve her sene başımıza yeni yeni şeyler çıkarıyorlar. Bir türlü oturamadı şu sistem. İnatla anı nokta üzerinde dönüp duruyorlar. Bir de okullar da çok iyi bir eğitim veriliyormuş gibi dershaneleri kaldıracaklarmış. Bak bak bak!
Bir son sınıf öğrencisi olarak söylemeliyim ki dershanede olmasa vay halimize. O zaman kim kazanır üniversite zımpırtısını ?

Tutturmuşlar bir müfredat diye. Hadi bu sene son sınıfta olanlar şanslı peki ya diğerleri ne yapacak? Müfredat derken Ygs konularını ne yapacaklar? Bir kere okuyup anlayabilinecek şeyler değiller ki?
 Tabi devrin değiştiğini anlamayanlar her şeyin onların zamanında ki gibi olduğunu düşünüyorlardır. Birilerinin onlara devrin değiştiğini söylemeli. Sonra vay efendim Türkiye neden gelişemiyor? İşte bunun  yüzünden.

Hadi dershaneleri de geçtim hiç değilse okullar da doğru düzgün dersler versinler. Öyle hocalar var ki Müzikten bile bırakıyorlar ve işin kötü yanı bunun yüzünden kalanlar var. Hadi bakalım belki de ömrün boyunca işine yaramayacak "minör" adı verilen şeyler yüzünden sınıf tekrarı yapıyoruz. Adalet bunun neresinde?

O kadar zaman varken 11 sınavı 5 güne sığdırmaya çalışmak nedir yahu? Günler çuvala mı girdi ne bu acele anlamadım gitti! Nefes bile alamadan diğer sınavlara giriyoruz. Ne zaman ne yaptık nasıl geçti hiç birini anlamadan kalıyoruz dersten.  Sınavlar yetmiyormuş gibi bir de performans ve proje ödevleri var. Neyse ki o konu da insaflı davranıp ilk okulda ki gibi karton üzerinde ödevler yaptırmıyorlar. Tabi bu gidişle o da olur ya. Yönetmelik sonuçta sağı solu belli olmuyor.

10 gün devamsızlık hakkı.... Açıkçası bu konu hakkında  ne kadar konuşursam konuşayım nefretimi kusmayacağım. Öğrencileri dize getireceğiz derken şaklabana döndürdüler. 1 gün devamsızlık yaptığımız da geri sayım sayacağı saymaya  başlıyor. ikinci dönemin ortalarında 9 gününü harcamış birinin yaşadığı şeyler anlatılmaz yaşanır diyorum sadece. Geçen sene 12. sınıfta olan arkadaşım sırf sabahtan yarım gün diye diye 9 buçuk gün devamsızlığı oldu ve sırf sınıfta korkusu yaşadığı için ders saattine daha çok olmasına rağmen okula kadar koşuyordu. Sizce bu bir insanın psikoloji açısından sağlıklı bir şey mi?

Özetlemek gerekirse; tüm bu koşuşturma içinde bir çocuk nasıl çocukluğunu yaşayabilir? Ne zaman doğru düzgün nefes alabilir? off bu gün de ama soru sorarak anlattım. yeter bu kadar soru cevap. Haftaya yazılmasını istediğiniz bir konu varsa yazamayı unutmayı. Ayrıca bana ulaşmak isteyen varsa sayfaya mesaj atabilir ya da @temizhulya hesabımdan ulaşabilirsiniz...

                                                                                                      Haftaya görüşürüüz xoxo

                                                                                                                             -Hülya Temiz                      
 
Facebook Sayfamız
Bize Ulaşmak mı İstiyorsun?
Şimdi E-Posta Gönder!