Köşe Yazısı: Her Yer Her Yerde

Merhabaaaa :) öncelikle geçen hafta sınav haftası dolayısıyla yeni yazıyı yayımlayamadım. bunun için özür diliyorum. bu hafta ki yazımda klasik Türk annelerini ele alacağım. umarım beğenirsiniz.

Annem odanın ortasında durdu ve felsefe dünyasında çığır açacak,hiç kimsenin açıklayamayacağı o sözü söyledi; “HER YER HER YERDE!!” bu söz artık klasikler arasında. annelere göre biz dağınık pasaklı ve bazende nankörüz. tabi ki bunlar odamızı toplamadığımız zaman aldığımız ünvanlardan bir kaçı. ne yapsak yaranamayız. kendi yaptığı her zaman doğrudur.hadi bir sürpriz yapıp o evde yokken evi temizlesek toplasak bu seferde "ben sana böyle mi öğrettim?" diye söylenmeye başlar. 


anaokulundan beri bize annelerin kutsal olduklarını söylerler. ama iş temizliğe geldi mi orada bir dururum. hele ki soyadı bile temiz olan temizlik manyağı bir annenin kızıysanız. Temizliğin yapıldığı bir evde bize yer yoktur. "yeni sildim basma,oraya oturma, mutfağa girme,koltukları yeni sildim,elleme,camlara dokunma,odanı topla....." ya annemiz gibi yaparız ya da beceriksizliğe terfi ederiz ve bu ünvanını evlenene kadar taşırız.

Tabi bu tür konuşmalar genelde temizlik yaparken ya da yaptıktan sonra konuşulur. Bir misafirliğe gidildiğinde konusu açıldığında “benim kızım çok hamarat elinden her iş gelir” gibi konuşulur.

Bazıları temizliğe bayılır bazıları da sevmez benim gibi. Bu konu biraz da öznel bir konu. Herkes benim gibi düşünmüyor olabilir.

Bir diğer klasik söz ise “NEREYE KOYDUYSAN ORADADIR.”Bu söz bence altın harflerle yazılmalı. Nereye koyduğumuzu bilsek sormayız herhalde. Ve nedense hep aradığımızı annelerimiz buluyor. Aslında bu sözü biz kullanmalıyız. Çünkü genelde aradığımızı en son annemiz kaldırır, bir yere koyar. Sırf bize ders vermek için önce “eğer biraz toplu olsaydın nereye koyduğunu bilirdin” derler sonra da evi daha fazla dağıtmayalım diye koydukları yerden verirler.

ha bir de unutulmaması gereken şey o meşhuuur sarı bezler. vazgeçilmezler. bir misafirliğe gidildiğinde konuşulan mutlak konulardan biridir. olay yerine en hızlı ulaşan ekiptir sarı bez. özellikle reklamları için olağanüstü bir hayal güçleri vardır. belkide en çok dikkat çeken reklamlar temizlik eşyalarının reklamlarıdır.

konuyu özetlersek kardeşlerimizden bile kıskandığımız annelerimizin kıymetini bilmeliyiz. her ne kadar temizlik yaparken bize söyleseler de.  

KLASİK ANNE SÖZLERİ
1. Koş sarı bezi getir
2. Eline almışken kır onu kır da rahatla
3. Senin çocukların da aynısını sana yapsın inşallah
4. Telefon sürekli elinde, ben arayınca nasıl duymuyorsun anlamıyorum
5. Bak şimdiden öğren bunları yarın öbür gün başkasının evine gittiğinde annesi hiçbir şey öğretmemiş bu kıza derler.
6. At at kıyafetlerini nasıl olsa hizmetçin var arkandan toplar (favorim)
7. Ben evleri süpüreyim sende arkamdan dolaşarak sil
8. Yaptığın banaysa öğrendiğin kendine !
9. Kız dediğin derli toplu olur. Senin gibi pasaklı olmaz !!
10. Ben sizin hizmetçiniz miyim? !!


Anneniz size karşı en çok hangisini kullanıyorsa bize de paylaşın.
İyi kötü yorumlarınızı bekliyoruz…
                                                                                                                               -Hülya Temiz

 
Facebook Sayfamız
Bize Ulaşmak mı İstiyorsun?
Şimdi E-Posta Gönder!