Melodifestivalen 2014'ün Finalistleri İle Tanışın

Eurovision'a kısa bir süre kala ülkelerin şarkıları belli olmaya başladı. Şu ana kadar yayınlanan şarkılar geçtiğimiz yıllara göre pek iç açıcı olmasa da İsveç'in meşhur Melodifestivalen'i yine kurtarıcı gibi yetişiyor.

1959'da yayınlanmaya başlayan ve neredeyse Eurovision ile yaşıt olan yarışma, garip bir şekilde İsveç'de Eurovision'dan daha fazla izleniyor. 9.5 milyona yakın nüfuslu İsveç'de geçtiğimiz yıl yarışmanın finalini 4,130,000'den fazla kişi canlı izledi ve 1,644,628 kişi de oy kullandı. (İsveç'de geçen yıl Eurovision'u 3.370.000 kişi izlemişti, üstelik yarışma İsveç'de düzenlenmesine rağmen). Durum böyle olunca yarışma için besteciler ve söz yazarları da yarış içine giriyorlar.

Bu yıl finali 8 Mart'da düzenlenecek olan yarışmanın finalistleri, 1 Şubat'da başlayan 4 yarı final ve 1 Mart'daki 2. şans turu ile belli oldu. Bizde sizlere bu yazımızda, yarışmacılar hakkında kısa bilgilerle ile birlikte bu yıl İsveç adına Eurovision'da yarışmaya aday şarkıları tanıtmaya çalışacağız.


Yarışmacının Adı: Sanna Nielsen
Şarkısının Adı: Undo

Sanna, 27 Kasım 1984'de doğdu. İsveç'in ünlü sanatçılarından biri ve onun için Melodifestivalen efsanelerinden biri desek yanılmış olmayız. Çünkü yarışmaya bu sene de dahil olmak üzere toplamda 7 kez katıldı fakat hiç birinde yarışmayı kazanamadı (En iyi sonucu 2008'deki 2.'lik). Bu sene "Undo" isimli başarılı şarkısı ile bu hedefine çok yakın duran şarkıcı, bahislerde yılın favorisi olarak gösteriliyor ve iTunes satışlarında da başarılı bir grafik çiziyor. Yarışmacının Adı: Ace Wilder
Şarkı Adı: Busy Doin' Nothin'

23 Temmuz 1982'de İsveç'in Örebro şehrinde dünyaya geldi. Asıl adı Alice Gernandt olan 31 yaşındaki şarkıcı, yarışmanın Götebord şehrinde düzenlenen 3. yarı finalinde "Busy Doin' Nothin'" isimli şarkısı ile finale çıkmayı başardı. Yarışmaya katılmayı planlamadığını söyleyen şarkıcı plak şirketinin ısrarı ile yarışmaya katıldı. ABD'de büyüyen Ace Wilder, Eurovision'un varlığını 5 yıl önce öğrenmiş ve şimdi İsveç'i Eurovision'da temsil edebilmek için yarışıyor olacak.


Yarışmacının Adı: Helena Paparizou
Şarkısının Adı: Survivor

My Number One isimli şarkısı ile Eurovision 2005'de Yunanistan'ı temsil etti ve 1. oldu. Şarkısı o dönem içerisinde Avrupa'da olduğu kadar Türkiye'de de çok sevildi. Yarı Yunan ve yarı İsveçli olan şarkıcı aynı zamanda 2001 yılında yine Kopenhag'da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nda Antique isimli grubu ile yarışmıştı ve bu yılda Kopenhag'daki sahnede Avrupa'nın karşısına çıkmak istiyor. 2. şans turu ile finale çıkan Paparizou yarışmada Survivor isimli şarkı ile yarışacak.


Yarışmacının Adı: Anton Ewald
Şarkı Adı: Natural

Anton Ewald, 7 Ağustos 1993'de doğdu. Melodifestivalen izleyicisi onu yakından tanıyor. Geçtiğimiz yıl yarışmada "Begging" isimli şarkı ile yarışıp 4.olan Anton, aynı zamanda dansçılık ve koreograflık yapıyor. 2012 yılındaki yarışmada 2. olan Danny Saucedo'nun performansındaki dansçılarından biri olan Anton Ewald, bu sene yarışmanın favorileri arasında gösteriliyor.
Yarışmacının Adı: Oscar Zia
Şarkısının Adı: Yes We Can

10 Ekim 1996'da Holmeja'da doğdu. Oscar, 17 yaşında olması itibariyle yarışmanın en genç isimleri arasında. 2012 yılında X Factor'a (İsveç) katıldı ve finalde 8. oldu. Oscar, X Factor'ın ardından Dancing With The Stars yarışmasının İsveç versiyonunda yarıştı ve burada da 2. oldu. Eurovision'da İsveç'i temsil edebilmek için 8 Mart'daki finalde "Yes We Can" isimli şarkı ile yarışacak.


Yarışmacının Adı: Alcazar
Şarkısının Adı: Blame It on the Disco

İsveçli meşhur Eurodance grubu Alcazar, 1999'da yayınlanan ilk teklileri ile hem İsveç'de hemde uluslararası alanda başarıya ulaştı. Şarkıları Avrupa'daki bir çok listeye girmeyi başarmış ve tanınan bir grup olan Alcazar grubu, Melodifestivalen'e de daha önceden birkaç kez katıldı.

Grup yarışmada "Blame It on the Disco" isimli şarkı ile yarışacak.


Yarışmacının Adı: Yohio
Şarkısının Adı: To The End

Melodifestivalen izleyicisinin yakından tanıdığı bir başka yıldızda Yohio! Geçtiğimiz yıl "Heartbreak Hotel" isimli şarkı ile yarışan ve yarışmada 2. olan Yohio, 12 Temmuz 1995'de İsveç'in Sundsvall şehrinde doğdu ve uzun süre boyunca Japonya'da yaşadı, akıcı bir şekilde Japonca konuşabiliyor. Universal Music Japonya ile çalışan Yohio, Seremedy grubunun da bir parçası. Farklı tarzıyla yarışmayı renklendiren Yohio, bu yıl yarışmada "To The End" isimli şarkıyla yarışacak.
Yarışmacının Adı: Ellen Benediktson
Şarkısının Adı: Songbird

25 Nisan 1995'de Limhamn'da (İsveç) doğdu. Henüz 18 yaşında olsa da yarışmada oldukça olgun bir şarkı ile yarışıyor. İlk yarı finalde finale çıkan şarkıcı, Eurovision 2013'de Fransa'nın sahne provalarında yer almıştı.Yarışmacının Adı: Panetoz
Şarkısının Adı: Efter Solsken

İsveçli grubun üyeleri aslen bir çok etnik yapıyı bir arada bulunduruyor. Grup, Gambiya, Etiyopya, Angola, Kongo ve Fin-İsveç'li üyelerden oluşuyor. "Dansa Pausa" isimli şarkıları ile dikkat çekmeyi başaran grup, yarışmada "Efter Solsken" isimli bir şarkı ile yarışacak.
Yarışmacının Adı: Linus Svenning
Şarkısının Adı: Bröder

13 Nisan 1990'da dünyaya geldi. Helena Paparizou gibi Linus'da 2. şans turu sayesinde finale çıkmayı başardı. "Bröder" isimli şarkısı ile Eurovision'da İsveç'i temsil edebilmek için finalde yarışacak.

(Hakkında daha fazla İngilizce bilgi yoktu maalesef)


 
Facebook Sayfamız
Bize Ulaşmak mı İstiyorsun?
Şimdi E-Posta Gönder!