Lorde, Kısa Sürede Ünlü Olmayı Nasıl Başardı?

Lorde, artık 17 yaşında 2 Grammy ödülü kazanmış bir yıldız. Peki Yeni Zelanda gibi müzik sektöründe ismini duyamadığımız bir ülkeden buralara kadar nasıl gelmeyi başardı? Başarılı şarkı sözleri ve iyi bir prodüksiyonun dışında neler oldu? Nasıl oldu da bu kadar kısa sürede ünlü olmayı başardı? Sizler için kronolojik olarak bunları teker teker sıraladık. Devamını yazımızın tamamında bulabilirsiniz...

Lorde'un kısa sürede yakaladığı bu başarısındaki en büyük etkenlerden biri hiç kuşkusuz Spotify oldu. Bilmeyenler için açıklayalım; Spotify Dünyaca ünlü bir online müzik dinleme sitesidir. Bu sitede oluşturulan algoritma sayesinde bir çok yeni isim tanınmaya başlamıştır. Lorde'un tanınmasına da buranın katkısı olmuştur. Tıpkı diğer bir çok sanatçının Youtube, Facebook, Tumblr ya da diğer sosyal ağlarda popüler olup milyonlar satması ve başarıya ulaşması gibi...

Lorde, The Love Club isimli ilk EP'sini ilk kez 2012 Kasım'ında Soundcloud'da ücretsiz olarak yayınladı. Başlarda işlerin böylesine büyüyeceğini tahmin etmediğini söyleyen Lorde hakkında, Pharrell Williams geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajında şu sözleri söylemişti:
"Kendrick Lamar ve Lorde gibilerini çoğu yerde görmüşsünüzdür. Şu sıralar benim 2 favori sanatçım ikisi de. Onlar sadece umursamıyorlar. Soundcloud'a bir şarkı koyuyorlar, bir video çekiyorlar. Bu tıpkı "Tamam beyler, sizler ya da siz olmadan da olur" demek gibi. Ve bunu seviyorum. Çünkü o 16 yaşında. Yani o bana gittiğimiz yeri gösteren bir parlayan örnek gibi geliyor."
19 Mart 2013 tarihinde Royals şarkısı Spotify'e yüklendi ve 2 Nisan'da şarkı Sean Parker'ın Uluslararası Hipster oynatma listesine eklendi. Bu oynatma listesi Spofity'de oldukça popüler bir listeydi ve şarkı birden bir çok kişi tarafından dinlenmeye başladı. Dosya paylaşım sitesi Napster ve ayrıca Facebook'un da kurucu başkanlarından biri olan Sean Parker'ın Spotify'da 814,000 takipçisi bulunuyor ve Lorde'un ünlü olmasındaki en büyük kilit taşlardan birisi olduğu hiç kuşkusuz büyük bir gerçek. Peki Sean Parker, Royals şarkısını neden oynatma listesine ekledi? Kendisi bu soruya şöyle yanıt veriyor:
"Bir çok yönüyle  Lorde'un Pop müziğin panzehiri olduğunu düşünüyorum. Örneğin Katy Perry'nin müziğini dinleyen insanlara erişebilir olduğunu hissediyorum  fakat Lorde'un müziğinde bir şeyler var açıkcası daha otantik ve kişisel. Lorde'un söz yazarlığı yönüyle, şarkıcı-söz yazarlığı ilişkisine geri dönüşü temsil ettiğini düşünüyorum. Onun inanılmaz derecede bulaşıcı melodiler yazma püf noktası var."
8 Nisan 2013'e geldiğimizde ise şarkı Spotify'nin viral listesine (En çok paylaşılanların bulunduğu liste) dahil oldu ve daha da çok kişiye ulaşmaya başladı. Twitter, Facebook ve daha bir çok sitede paylaşılan şarkı hızlıca İnternet ortamında yayıldı ve Mayıs ayından önce Royals, Spotify'nin anasayfasında yer alacak kadar çok dinlendi ve bir hafta sonra Royals, Spotify'nin Viral listesinde 1 numaraya oturdu.

The Love Clup EP'sinin 8 Mart'da satışa çıkarması ve ardından Royals şarkısının 19 Mart'da Spotify'e eklenmesinden sonra hızlıca yükselmeye başlayan Lorde, başta Yeni Zelanda ve Avustralya olmak üzere internet ortamında tanınan biri haline gelmeye başladı. 12 Mayıs tarihinde, bir sonraki yıl Grammy ödüllerinde "Yılın Şarkısı" seçilecek olan Royals şarkısının video klibi Lorde'un resmi Youtube hesabında yayınlandı (@lordemusic). 15 Haziran'da Royals, Spotify'nin Top 100 listesine girmeyi başardı. Şarkının başarısı artmaya başladıkça Lorde, yavaş yavaş Dünya'ya açılmaya başladı ve Royals videosunda bir takım düzenlemeler yapılarak yeni versiyon oluşturuldu. Ardından 18 Haziran'da Lorde'un VEVO'daki hesabına yüklendi.Lorde, Royals'ın VEVO'ya yüklenmesinden 5 gün sonra Pure Heroine isimli albümünde yer alan bir başka şarkısı olan Tennis Court'un videosunu VEVO'da yayınlandı. Royals'ın ardından listelere girmeyi başaran ilk Lorde şarkısı olan Tennis Court bir çok kişi tarafından da sevildi.Dünya çapında tanınan biri olma yolunda ilerleyen Lorde, Spotify'nin Viral listesine girmesinden 3 ay ve Spotify'nin Top 100 listesine girmesinden 1 ay sonra, sonunda Billboard Hot 100 listesine girmeyi başardı. 6 Ağustos'a gelindiğinde ise Lorde ABD'de ilk kez New York şehrinde konser verdi. Royals sonrasında ABD'de de en çok paylaşılan şarkı haline gelmeye başladı.

13 Eylül tarihinde Team şarkısını satışa sunan ve ardından 27 Eylül 2013 tarihinde satışa sunduğu "Pure Heroine" isimli ilk stüdyo albümü ile eleştirmenlerin beğenisini kazanan Lorde bunu satışlarda da kanıtlamaya başladı. Albümün yayınlanmasından kısa süre sonra 12 Ekim'de Royals, Billboard HOT 100 listesinde zirveye ulaştı ve 9 hafta boyunca listede yerini kimseye bırakmadı.


6 Aralık tarihinde açıklanan Grammy adaylıklarından 4 kategoride ödüllere aday olan Lorde, kariyerinin şuan ki bilinen zirvesine ulaştı ve sizlerinde bildiği gibi geceden 2 ödül alarak ülkesi Yeni Zelanda'ya döndü. "Yılın Şarkısı" ödülünü kazanan en genç şarkıcı olma özelliğini taşıyan Lorde, böylece artık Dünyaca tanınan bir yıldız haline geldi.

Lorde hakkında daha fazla bilgi için Lorde Türkiye Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.
 
Facebook Sayfamız
Bize Ulaşmak mı İstiyorsun?
Şimdi E-Posta Gönder!