Köşe Yazısı: Size Fikrinizi Soran Oldu Mu?

Ne kadar zaman geçerse geçsin insanlar şu kahrolası ön yargılarından vazgeçemiyorlar. insanların dış görünüşleriyle ya da davranışlarıyla dalga geçmeyi marifet zannediyorlar. ne kadar bu düşünceleri umursamıyormuş gibi yapsak da umursuyoruz bal gibi. belki de en çok bu acıtıyordur canımızı. başkalarının düşünceleri...
dışarıdan nasıl göründüğümüzü bilmeden yaşıyoruz sonuçta. bazılarımız (gerçekten) umursamadığını iddia eder bazılarımız bunu kabullenir. kabullenenler de zaten "ben kendimi biliyorum beni düzeltmene gerek yok" der yapıştırır cevabını. 

iki çeşit insan vardır. biri zaman geçtikçe hatalarıyla yüzleşen diğeri ise zaman geçtikçe yüzsüzleşen. bazıları sonradan ne kadar yanlış bir şey yaptığını anlarken diğerleri ise bunu yapmayı devam ettirir. isterse yaşça çok büyük olsun. alışkanlık haline gelmiş insanlarla dalga geçmek onları eleştirmek.
kimse kusursuz değildir. herkesin kusuru vardır. ama bunu karşımız da ki kişiye söylemek o kişinin kalbinde milyonlarca kağıt kesiği misali yaralar açılır ve hiç geçmez. 
unutmayın ki her insan yakıştırma yapmak o insanın ne kadar aciz biri olduğunu gösterir. o insanın cahilliğini gösterir. mesela;

kısa etek giymişse: yollu
uzun etek giymişse: kezban
samimi davranmışsa: yalaka
makyaj yapmışsa: badana suratlı
yapmamışsa:göz zevkimi bozdun
çirkin olsa: evladım olsan eldivenle severim
kiloluysa:şişko
zayıfsa:dal

daha neler neler.insanlarla bu şekilde konuşmak kolay. bir de konuştuğunuz kişinin durumunu düşünün.
bu saçma düşünceler yüzünden bir çok insan intihar aşamasına geliyor. bir çok örneği var. 

 bu tür laf atanlara karşı söylemeyi sevdiğim ve her fırsatta söylediğim bir cümle var. 
"sen beni eleştirecek kadar mükemmel değilsin." bu laftan sonra ağzına açabilen bir kişi bile tanımadım.
bu ön yargı sadece insanların görünüşlerinde  olmuyor. dinlediğin müzikle bile dalga geçenler var. mesela Justin Bieber ya da One Direction dinlesen hemen gülmeye dalga geçmeye başlıyorlar. neden? 
bir nedi yok" herkes dalga geçiyor bende dalga geçiyorum." gibi düşünüyorlar bence. ne kadar da saçma değil mi?

sırf söyleyen kişiyi ya da kişileri sevmiyorsunuz diye orada geçen emeğe laf edenler var. güzel olan her şarkı dinlenir. bunu istersen Justin Bieber söylesin istersen başkası. ne fark eder. sonuçta gözlerini kapatıp o şarkıyla hayal kurduğun da önemli olan hayalinle şarkının uyumu. 
ön yargılar insanları öldürmenin en kolay yoludur. bu söz konuya  uyan en iyi söz bence. her zaman kusursuz birilerini ararken aslında yanımız da olan en iyi kişileri kaybediyoruz. fakında değiliz ki kusursuz insanı hiçbir zaman bulamayacağız. bulduğumuzu zannederiz sadece.  kuşkusuz ki en büyük ön yargı,etrafımız da ki herkesi 'insan' zannetmemizdir.

kısaca demem o ki insanları dışarıdan gördüğünüz halleriyle eleştirmeyi bırakın. insanlar nasıl mutlularsa o şekilde yaşamaya devam etsinler. kimsenin kusursuz olmadığını ve sırf eğlenmek gülmek amaçlı kimsenin kalbine kazık saplamayın! 

iyi kötü her türlü yorumunuzu bekliyoruz. :)

                                                                                                         -Hülya Temiz


 
Facebook Sayfamız
Bize Ulaşmak mı İstiyorsun?
Şimdi E-Posta Gönder!