Lorde: " Müzik Endüstrisi Korkunç Bir Yer Değil"


Müzik dünyasına "Pure Heroine" isimli albümü ile giriş yapan ve albümünden yayınladığı ilk teklisi "Royals" şarkısı ile dünya çapında büyük başarı elde eden Yeni Zelandalı 17 yaşındaki şarkıcı Lorde, Rolling Stone dergisinin son sayısının kapak kızı oldu. Grammy'de 4 adaylığı bulunan Lorde, ailesi ile birlikte yaşıyor ve Sylvia Plath'i seviyor. Dergi ile muhteşem fotoğraf çekimleri gerçekleştiren Lorde'un dergi ile gerçekleştirmiş olduğu röportajından öne çıkan başlıklar şöyle:

Tanınmış Biri Olması Üzerine
Müzikleri bana ilham veren insanlarla tanıştığımda, -belki çok ünlü de olmayabilirler- "Vay canına! Bu kişi benimle konuşmak istiyor." diyorum. Ve bence o duyguyu hissetmeyi bıraktığınız zaman, 'Oh, tabii ki isteyecekler' demeye başlıyorsunuz. Belki de artık eskiden olduğunuz kişi olmuyorsunuz."
Stil İkonları Üzerine
Sanırım ben sadece başkalarının stilinden küçük parçalar alıyorum. Olduğum aşamaya nasıl geldiğimi bilmiyorum. Tavi Gevinson'ın tarzı benim tarzımda büyük rol oynadı [Rookie'nin editörü] büyük ihtimalle. Çünkü hemen hemen aynı zamanlarda büyüdük ve o çok havalıydı. Tüm o çılgın ucuz şeyler... Ben de onun gibi tutumlu olmayı deneyip onun gibi görünebilirim. (Tavi ve Lorde'nin fotoğrafı için) Grace Jones bir salgın gibiydi. Onu her gördüğümde şöyle oluyordum "O omuzlar! O pantolonlar! Kızlar da pantolon giyebilir ve harika olabilir" Bu kesinlikle kendi tarzımda da uyguladığım bir şey.
Drake Üzerine
Sanırım Drake gibi bir artist hakkında havalı olan şey, o aşamaya gelmesine rağmen hala şarkılarında günü gününe ne yaşadığını ve bunun onu nasıl hissettirdiğini yazması. Bu nadir görülür. Bunun korkusuz, gözükara bir tarafı olduğu gibi aynı zamanda çok çok ilgi çekici.
En Sevdiği Müzik Üzerine
Gençken, etkilendiğim tarz genelde poptu. Ama sıradışı olan pop, Animal Collective, Yeasayer. Arcade Fire, birazcık da, Grizzly Bear gibi.
Kariyeri Üzerine
Royals gibi bir şarkı yazıp ve bununla tanınıp, bunun tüm dünyanı ve yaşayış biçimini hatta her gün yaptıklarını değiştirmesi oldukça garip. Ve ardından kendini konuştuğun şeyleri ve belirli konuları şarkılara eklediğin yeni bir stratosferde buluyorsun. Yani oldukça tuhaf.
Müzisyenlere ve müziğe hevesli olanlara ne tavsiye verdiği üzerine
Eğer müziğinin duyulmasını istiyorsan... sadece internete bir şeyler koyabilirsin ve insanlar sevebilir ki bu çok havalı bir şey. Bence müzik endüstrisi sanıldığı kadar korkunç bir yer değil. Kim olduğun ve ne yapmak istediğini bilerek endüstrinin içine girmelisin. Ve ne yapmayacağın ve neyi arzulatmak istediğin konusunda da bir fikrin olmalı. Çünkü eğer açık hedeflerin ve kesin çizgilerin varsa insanlar bunu anlar. Ve ardından ortada şöyle kalmazsın 'Oh, kahretsin, bunu neden yaptım...' Bilmiyorum, mesela meyve suyu reklamı. (Gülüyor) Müzik yapmak ve bu endüstride olmak isteyen gençlere tavsiyem, zamanlarını gerçekten müzik yapmaya harcamaları. Eğer çok müzik yaparsan hiç arkadaşın olmaz. Müzik yap. Neyi sevdiğini keşfet. Eğer gerçekten sanat yapıyorsan, her şey yerine oturur. Eğer yeterince iyi ve hoşsa, eğer içinde yeterince duygu varsa insanlar dinleyecektir ve sevecektir. Başka bir şey yok.
Ona ilham veren 5 yazar Üzerine
Bunlardan biri kesinlikle Raymond Carver. Bu sözcüklerin mükemmel sıralamada olmasıyla alakalı. Ve bilirsin zaten yazarların sana hissettirmeye çalıştığı şey de bu. Sözcüklerin dizilişi... sanki seni kalbinden tokatlıyor ve şöyle diyorsun: "Aman Tanrım, ne demek istediğini tamamen anladım." Ve benim için aynı zamanda sözcüklerin kulağa nasıl geldiği de önemli. Ben sürekli aynı sayfayı kendine tekrar ve tekrar okuyan çocuktum. Raymond Carver da bunun için mükemmel. Tobias Wolff da bunu çok iyi başaranlardan. Claire Vaye Watkins'den sadece bir koleksiyon okudum ama okuduğum kısa öykü koleksiyonlarının en iyilerindendi. Sylvia Plath için de aynılarını söyleyebilirim. Bir ton şiirini okumadım ama onunkinin de bu türde çok iyi olduğunu söylemezsem olmaz. Beşinci sırada muhtemelen Kurt Vonnegut olurdu herhalde. O zeki biri. Sanırım ben alaycı, kara mizah anlayışı olan yazarları seviyorum.

 
Facebook Sayfamız
Bize Ulaşmak mı İstiyorsun?
Şimdi E-Posta Gönder!