Köşe Yazısı:Ay Ben GülerimEn olmadık zamanlarda atılan kahkaha kadar başa bela bir şey daha görmedim hayatımda. Ciddi olmam gereken bir yerde göbeğimizi tutarak gülmek karşımızdakilere “napıyor bu salak?” izlenimi bırakıyor. Yakın arkadaşlarımız ise artık alışmışlardır. Garipsemezler bu yüzden.
“neden gülüyorsun?” diye sorsalar o da bilmiyordur. Sebebi yok gülüyor. Kimse bir şey bilmiyor. oysa kafamızda dönen sahneleri bir bilseler döner kendilerine de gülerler.


Bende o nedenini bilmeden gülenlerdenim. Nedenini bilmiyorum ama gülmek istiyorum. Tutamıyorum kendimi bir an da kahkaha atıyorum. Hatta bazılarına inat ve gıcıklık olsun bile güldüğüm oluyor. 
Yüzümde artık kalıp gibi kalmış gülümseme. 25 yaşıma geldiğim de botoks bile yaramayacak.
Bu yüzden ilkokul ve lise hayatım boyunca tiyatro kulüplerinden uzak durdum. Hatta foklörden bile. Oyun sırasında gülüp hareketleri unuturum diye.

Aslında istediğim zaman çok ciddi olabiliyorum. mesela yanımda ki arkadaşımla derste gülerken hoca bize döndüğü sırada sanki “gülmek mi? O da ne?” ifademe bürünüyorum. Olan yanımda ki arkadaşıma oluyor. Tabi bu olay sadece 2 dakika sürüyor. 2 dakika sonra eski halime dönüyorum.ama bu sefer tek başıma gülüyorum ciddi olan  arkadaşım oluyor.

Şimdi size yine rezil olduğum bir anımı anlatacağım. Ama aramızda kalacak.daha önce hiç kimseye anlatmamıştım.
Lise 1 başında arkadaşımla bahçede bankta oturuyoruz. Daha yeni yeni ortama alışıyorduk. Yan oturup arkadaşıma döndüm onu dinliyorum (gülerek).
Yanda ki banka da 3 tane çocuk oturdu. Sürekli gözleri bizim üstümüzde bakmasam bile hissediyorum. Dedik böyle olmayacak sınıfa gidelim. Bir diğer teneffüste çocuklardan biri bizim sınıfa geldi. o sırada bende kitap okuyorum (evet ben de teneffüsler de kitap okuyan ama bir çoğu yüzünden dalga geçilen tiplerdenim). Ben kitabımı okurken arkadaşım yanıma oturdu. “bakma sakın çocuk sana bakıp gülüyor” tabi ki dayanamayıp baktım. Kafamı kaldırdığım da göz göze geldik.

Kendi kendime konuşuyorum “acaba bir yerim mi açık gülüyor?”
“neden bakıyor ?” dedim arkadaşıma. “kızım saf mısın lisedeyiz lise de hoşlanmalar sevgili olayları artıyor”
Ha sanki liseye başlamadan önce 2-3 sevgilisi vardı da liseye gelince 5-10 tane olmaya başladı. Tamam kabul ilkokuldan çıkıp liseye daha olgun bir statüye gelince saf oluyoruz. Farz edin ki  kabuğundan yeni çıkmış bir kuşsunuz anne şefkatiyle büyümeye alışmışken bir an da tek başınıza çakalların kurtların içinde kalıyorsunuz.
Evet harika bir benzetme yaptım kendimi alkışlıyorum.
“aman banane” deyip kitabıma geri döndüm. Bir başka teneffüs tekrar bahçe de oturyoruz bu sefer de diğeri gülerek yanda ki banka oturdu.
Gözlerini ayırmadan bakıp gülümsüyor. Üstüme bakıyorum hayır hiçbir sorun yok.  neden bakıyorlar o zaman?
Buna da “amaaaan banane” deyip sallamıştım. Okuldan sonra facabooktan 2 tane istek geldi. baktım bu iki çocuk arkadaşlık isteği göndermiş. İkisi de 9. Sınıfmış. İkisini de kabul ettim. Nedeni ise sonuç olarak lise de yeniyim azıcık da olsa sınıfta ki arkadaşlarım dışında başkalarını da tanımalıyım.
Popüler olmak gibi bir derdim yok. Popüler olmak için saçını başını her ay farklı renk yapan kızlardan olmak istemem.

Neysem oyumdur başkalarının ne yaptığı beni ilgilendirmez. Okulda ki kavgalara bakıyorsun sırf çocuk yandan geçerken baktı diye dövüyorlar. Yani bir bana bakmış eee ne olmuş yani bakar gidip kafasına odunla vuracak değilim.
Hoş okulda odunu nerede bulacağım. Ertesi gün yine teneffüslerde bu çocuklar geldi. teker teker geliyorlar. Artık çığırından çıktı bu iş tüm öz güvenimle gittim yanlarına. 5-6 kişilik bir erkek gurubun içine daldım bir anda. Bende ki de ne cesaretse artık. Liseye daha yeni geçmişim herkes kafa tutacak kadar alışmışım ortama.

Üçü de oradaydı. Sonradan fark ettim ki bu üçüncü çocuk hiç bakıp gülümsemedi . “siz ikiniz neden sürekli bana bakıp gülüyorsunuz derdinizi söylerseniz yardımcı olabilirim belki” dedim.
Dedim demesine de erkeklerin hepsi bana bakarken kafamda kurduğum tüm cümleleri unuttum. Başımdan aşağıya kaynar sular dökülüyor. Sanki bir daha konuşamıcak gibi hissediyorum.
Ama bir o kadar da ciddi ve sağlam durmalıyım. İkisi bir anda dönüp birbirlerine sert sert bakıyorlar. Ben sanki orada değilmişim de hiç soru sormamışım gibi konuşmaya başladılar.
“olum ben sana demedim mi bu kız bana bakıp güldü benden hoşlanıyor diye”  ben o son kelimeyi duyunca bir an da bende ampul yandı ve savunmaya geçmeye çalıştım.

“ne… ne.. hoşla……. “ ben cümlemi bitirmeden diğeri “asıl ben sana dedim bana güldü diye”
Ne yapacağımı bilmeden bir adım geri çekildim. İki erkek  benim için kavga ediyor. Saçma sapan bir gülümseme olayı yüzünden. Hadi onlara gülümsesem neyse de onlarla alakalı bir şey bile değil. ama işte erkeklerin aklına da ki mekanizma öyle çalışmıyor. onların düşüncesi 9. sınıfta ne kadar çok kızla çıkarsam o kadar tanınırım ve popüler olurum. bu düşünceyle onlara her bakan kızların onlardan hoşlandığını düşünürler.
“hey hey bir dakika” dedim. O ana da kadar ben de ne diyeceğimi bilmiyordum. Akışına bıraktım ağzımdan ne çıkacağını bende bilmiyordum.
“sakin olun ufacık bir yanlış anlaşılma olmuş hııı ıım seey ben ikinize de gülümsemedim” 
Bunlar daha çok sinirlendi nasıl gülümsemedin diye. Neyse ki sonradan konuşup hallettik. İkisini de hala görsem kafalarımızı eğip geçiyoruz.
O konuşmadan sonra üçüncü çocuğa “Allahtan sen yanlış anlamamışsın yoksa şuan da işler daha çok karışmış olurdu” dedim.
Suratında garip bir gülümseme belirdi “ben onlar kadar salak değilim o an anladım senin ota boka gülen biri olduğunu o yüzden anlamadım yanlış”

  Yanlış duyduğumu düşünerek dondum kaldım. Daha beni tanımadan nasıl böyle bir söyler anlayamadım. Sonra hatırladım ki burası lise burada herkes birbirini çok kolay yargılıyor.  Söylemeyi hep istediğim ama bir türlü fırsatını bulamadığım bir sözü söyledim.

“eğer ota boka gülen biri olsaydım sana kahkaha atardım”
İşte bunu söyledikten sonra donup kalan o oldu. O günden sonra kendime özgüvenim arttı ve lise hayatına daha iyi adapte oldum. Yok ya öyle değildir dediğim her şeyin olabileceğine inandım. 


iyi kötü her türlü yorumunuzu bekliyoruz. ayrıca haftaya istediğiniz bir konu varsa yorum olarak atın. 
                                
-Hülya Temiz

 
Facebook Sayfamız
Bize Ulaşmak mı İstiyorsun?
Şimdi E-Posta Gönder!