Köşe Yazısı: Yakışıklı Bir Anketör Uğruna

En sinir bozucu ve en iğrenç mesleklerden biri de bence anketörlük. Koyuyorlar sizi bir sokağa gelen geçene soru sor yada bir şey tanıt. Ben bu kadar nefret ettiğime göre kesin bir süre anketörlük yapacağım. Kendimi biliyorum çünkü. Ne zaman hayatta yapmam dediysem yapmışımdır. Hep bu düşüncem gerçeklemesin diye ne zaman bir anketör çevirse konuşurum. Bazıları gayet güzel konuşur ilgimi çeker bazıları ise küfür ede ede yolumuza devam etmemize neden olur.

Nedense benim karşıma hep küfür ederek uzaklaştığım anketörler çıkıyor. Sarışın ile birlikte yetişmemiz gerek bir imza günü vardı. Sarışınla buluşacağımız yere gittiğimde Sarışın bana doğru bir koşuşu var görmeniz lazım. Hayatımda ilk kez sanırım Sarışını koşarken görüyordum.
Yanıma geldi hararetli hararetli bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Anlatamıyor aslında işaret diliyle konuşuyor.
hülya……çoook…..yakışıklı” anladığım parçalar bunlardı. Bir süre sonra sakinleşip anlatmaya başladı.
kızım bir anketör gördüm çok tatlıydı sırf tatlı ve güzel konuştuğu için 10 tl verdim
Ben tabi kaldım 10 TL verdim diyince. Ayrıca bu nasıl anketör? İlk defa bir anketörün para aldığını duyuyordum. Tuttu beni kolumdan çocuğun olduğu yerlerde dolandırıyor. O sırada başka bir adam durdurdu.
baksana 2-3 TL versene yardım topluyoruz” işte bunlar has öküz arkadaşlar. Katkısız olanlardan.
Madem bir iş yapıyorsun adam gibi yap. Sarhoş gibi bakıyor. Çantayı kafasına indirip kaçsak mı düşünmeden de edemiyorum.
hadisene kızım 2-3 TL ile batmazsın” bu böyle konuştukça ben sinirden gülüyorum. Sarışında biliyor tabi sinirlendim mi güldüğümü kolumu tutmuş beni diğer çocuğun yanına çekmeye çalışıyor.
bak canım önce adam gibi konuşmayı,sonra Türkiye’nin yeni para birimin TL olduğunu ve son olarak da dişlerini fırçalamayı öğrenmelisin” dedikten sonrası biiiiiip diye gidiyor.
Sarışın tuttu beni götürüyor ben hala saydırıyorum. Arkamdan adam “cadı cadısın sen büyü yaptın bana” diye bağırıyor. Gerçektende bunu söyledi yani.
Akla bakar mısınız? Büyü yapmışım. Keşke cadı olsaymışım da sana yardım etsem diye basbas bağırıyorum koca caddede.  Fırsat bu fırsat diyip aldı beni biri bir çocuğun yanına götürdü. Sonradan anladım ki bahsettiği çocuk buymuş. Biraz sakinleşip normale döndükten sonra gayet tatlı bir dille anlattı ve kandırdı beni de.
az önce arkadaşınıza da anlattım kendisi 10 TL ile yardım da bulundu sizde içinizden ne gelen miktarda yardım edebilir misiniz?” dedi.
Sarışın dirseğiyle koluma vuruyor “hadisene kızım ver  5-10 TL “diye.
Yanımda da öyle 5-10 lira yok hep bütün para var. “ehehehe kart geçiyor mu?” dedim çocuk ve Sarışın  suratıma bön bön bakıyorlar. “şaka şaka” diyip toparladım sonradan.
Baktım kurtuluş yok bütün bozuklukları mı verdim.
Neyse ki bu meselede orada kapandı. Bir diğer anketör olayım ise bundan da beterdi.
Maalesef ki hiç dakik biri değilimdir. Hep geç kalırım. Dershanede ki dersim 1 buçukta ise hocam bana bilerek 1 derdi. Ama ben yine geç kalırdım. He işte aynı böyle bir günde koştur koştur dershaneye giderken biri kesti önümü.
 Gitmeye çalışıyorum yine geçiyor önüme. Tamam dedim anlata şu derse bir günde tam vaktinde gideyim. Baktım bu anketin dışına çıktı. Okulun nerede? Adın ne? Kaçıncı sınıfsın? Vs..
Saatte baktım çoktan geç kalmıştım bile. Neyse dedim başladım konuşmaya. Tabi gerçek bilgilerimi vermedim. Sapık mapık çıkar uğraşamam.
Bunun yüzünde de dershaneye yarım saat geç kaldım tabi. Sonradan öğrendim ki bu çocuk oradan geçen her kıza asılıyormuş. Arkadaşlarımla da konuşmuş oradan öğrendim. Herkes benim gibi kendi adını falan söylememiş.
Öylemi dedim kendi kendime bende 1 hafta sonra yine oradan geçmek için erken çıktım evden kafamda hazırladım tüm söyleyeceklerimi.
İlk okul müsabakasına çıkacakmışım gibi virgülüne kadar ezberledim. Emin adımlarla gittim baktım yoktu. Neyse haftaya bittin oğlum sen gazıyla dershaneye gittim. Bu sayede ilk defa sanırım erken gittim.
Aradan baya zaman geçti ben unuttum tabi bu salağın orada olduğunu bir anda karşıma “ceeee” diye çıktı. Sanki saklambaç oynuyoruz ne bu artistlik? Çantam yandan olmasaydı yemişti suratına. O değil de yanlışlıkla bir adamın karşısına çıksa işte ben o zaman görürüm artistliği. 
Beni gördü sanki daha önce hiç konuşmamışız gibi bana baştan anlatıyor baştan kur yapıyor. Bak bak beni tanımamış. Öylemi canım o zaman iyi dinle beni diye kendime  geldim.
aa bunu bana daha önce anlatmıştınız” “ben mi anlatmıştım?” “evet” dedim kararsızlıkla ki benim onu hatırladığımı anlamasın. Bu sırada da ben tüm o hazırladığım konuşmayı unuttum hemen yeni bir konuşma hazırladım.
o zaman adımı da biliyorsundur” dedi. İşte tuzağıma düştün hahahaha.
ozan mıydı?” yüzü düştü hemen. Hızlıca “yok yok önder” ben en yapma gülüşümle gülerken o ise suratına Bülent Ersoy makyajı yapılsa bile düzelemeyecek haldeydi.
Ömer” dedi. Bende sanki yavaş yavaş hatırlıyormuşum gibi “doğru ya Ömer di kusura bakma demek ki fazla dikkatimi çekmedin yoksa hatırlardım ismini” dedim. O öyle salak gibi kalakalmışken bende yoluma devam ettim.  BİNGOO!
İşte beklediğim tepki tamda buydu.  Sonunda onlar bilmese de tüm kızların adına intikamımızı aldım. Bu da erkeklere bir ders olsun diyelim.

İyi kötü tüm yorumlarınızı bekliyoruz J

                                                                                                                                          -Hülya Temiz
 
Facebook Sayfamız
Bize Ulaşmak mı İstiyorsun?
Şimdi E-Posta Gönder!