Jay Z, Trayvon Martin'in Ölümü Hakkında Konuştu


Jay Z ve Justin Timberlake geçtiğimiz Cumartesi (20 Temmuz) Yankee Stadium'da bir konser verdiler. Bu konserin hemen öncesinde Jay Z, Rap Radar'dan Elliott Wilson ile uzun bir röportaj yaptı. Röportajında Amerika'da siyahi olduğu için öldürülen Trayvon Martin'den, onu vuran alışveriş merkezi polisinin serbest kalma kararından ve buna ne kadar kızgın olduğundan bahsetti.

“Çok kızgındım. 2 gün boyunca hiç uyumadım. Hepimiz Amerika'da hala biraz ırkçılığın olduğunu biliyoruz ama bu çok belli....Sadece sorular sorun, kendinize sorular sorun, “Trayvon'ın saldırıya karşı koyma hakkı yok muydu?” Takip edildi ve buna direndi. Galip gelebilirdi de. Bu onun suçlu olduğu anlamına gelmez. O kazandı! Yani, eğer beni takip ederseniz ve bana saldırmaya çalışırsanız, ben de kendimi savunurum. Bunun neresi yanlış?”
“Bu çocuk birkaç şekerleme almaya çıktı ve sonra dönüp evinde maç izleyecekti. Planları vardı, kimsenin evini de soymaya niyetli değildi. O yüzden, bu olay hala gidecek uzun bir yolumuzun olduğunun bir hatırlatıcısı gibi. Ve bu güzel bir şey. Şimdiki nesil, hiçbir şekilde renk gözetmiyorlar. Bu ırkçı duygulardan biraz arınmışız, çünkü çocuğuna gece kuluplerindeyken ırkçılığı öğretmek zor. Dinlediğimiz müzik bile aynıyken ne ırkçılığı?”
Wilson, Jay Z ve Justin Timberlake'in birlikte çalışmasının ırkçılığa karşı güzel bir örnek olduğunu söylüyor ve Jay cevaplıyor:
“Kesinlikle. Bizim bütün hislerimiz ve kaygılarımız ve daha birçok şey benziyor artık. O yüzden bu neslin ırkçı olmadığı umudunu içinde barındırabilirsin, ama hala bu muhafazakâr topluluk -ki bu da benim savaştığım şey- ve onların eskide kalmış fikirleri, inatları, bütün bu egoları ve saçmalıkları hala orada ve hala var. Sen sadece buna inanmak istemiyorsun, inanmaktan nefret ediyorsun.”
“Onun serbest bırakılma kararının neden verildiğine dair aklınıza sürüyle şey gelebilir ama hepimiz biliyoruz ki bu yanlış. Bu adam bir profesyonel değil. Her şeyden önce birinin nasıl biri olduğunu tahmin etmek için bir profesyonel değilsin. Profesyonellere bunu yapmamaları öğretilir...Bu adam bir acemi. Bu adam lanet bir alışveriş merkezi polisinden başka bir şey değil.”
“Ve bu yasa bile olsa, bu kendini savunma yasası. O zaman, biriyle kavga edebilirsin ve onlar kaçtığında onu vurabilirsin, onu öldürebilirsin ve sen iyi mi olursun? Ne? Hadi ama, hadi ama yapmayın. Bu şey gibi; biri senin evini soyup ve kaçtığında sen de onları kaçarken vurabilir misin? O noktada senin için bir tehdit oluşturmuyorlar ki. Yani nasıl olabilir? Bu nasıl “kendini savunma” olarak adlandırılabilir?”
 
Facebook Sayfamız
Bize Ulaşmak mı İstiyorsun?
Şimdi E-Posta Gönder!